Co je to klec ložiska?
Klec ve valivém ložisku plní následující úlohy. Rozděluje valivá tělesa rovnoměrně po obvodu a zabraňuje jejich vzájemnému styku a tím se snižuje tření v ložisku. Brání prokluzu valivých tělísek v ložisku a brání vypadnutí valivých těles z rozebíratelných ložisek při jejich montáži.
Z hlediska konstrukce a materiálů se klece dělí na lisované a masivní. Lisované klece se vyrábějí převážně lisováním z ocelového nebo mosazného plechu a většinou se požívají v rozměrově menších až středních ložiscích. Jejich předností oproti masivním klecím je menší hmotnost. Masivní klece se vyrábějí z oceli, mosazi, bronzu, lehkých kovů nebo z plastů v různém konstrukčním provedení. Kovové materiály klecí se uplatňují v případech, když jsou na pevnost klece kladeny zvýšené nároky a ložisko je určeno pro vyšší provozní teploty. Klece jsou v ložisku radiálně vedeny na valivých tělesech, což je nejrozšířenější způsob, nebo na nákružku jednoho z ložiskových kroužků.
Lisovaná klec ložiska
Masivní klec ložiska
Uložení ložiskových kroužků
Masivní polymerové klece se vyrábějí vstřikováním. Technologie vstřikování umožňuje vyrobit tvary klecí, jež umožňují navrhovat ložiska s vysokou únosností. Pružnost a nízká hmotnost polyamidu se příznivě uplatňuje i při rázovém namáhání ložisek, vysokém zrychlení a zpomalení. Polyamidové klece se vyznačují dobrými kluznými vlastnostmi. Při mazání ložisek olejem mohou aditiva obsažená v oleji negativně ovlivnit životnost klece.
Klece z fenologické pryskyřice jsou lehké, nejsou ale vhodné pro vysoké teploty. Dobře však odolávají odstředivým silám. Jsou standardně používány v přesných kuličkových ložiscích s kosoúhlým stykem.
Čepové klece se vyrábí z oceli, podmínkou je použití provrtaných valivých těles. Čepové klece jsou používány především u velkorozměrových ložisek.
Čepová klec ložiska
Ložiska bez klece tj. s plným počtem valivých těles, se používají zřídka a to pouze pro některé typy ložisek, např. jednořadá válečková ložiska.
Zdroj: www.zkl.cz